Styropian grafitowy

Styropian grafitowy ciepła Fasada 032 to materiał cechujący się wysoką zdolnością termoizolacyjną. Płyty izolacyjne wykonane ze styropianu grafitowego zachowują nawet o 25% wyższą efektywność od standardowego białego EPS. Właściwości te są osiągnięte dzięki drobnym cząsteczkom grafitu. Ich działanie jest zbliżonego do absorbera czy też reflektora podczerwieni. Projektanci oraz inwestorzy wykorzystują tę zaletę produktu do podnoszenia izolacyjności, a tym samym redukcji zużycia energii. Produkt wytwarzany jest z LAMBDAPORU. Uzyskiwanie parametry wynoszą 0,032 (wartość cieplna) przy zachowaniu wagi 12 kg/m3.

T2-L2-W2-S1-P3-BS115-CS(10)70-DS.(N)2-DS(70,-)2-TR100 lD ≤ 0,032 W/mK

Zastosowanie

 • Termoizolacja ścian zewnętrznych posiadających okładzinę oraz wentylowaną szczelinę powietrzną
 • Termoizolacja ścian w zewnętrznych systemach ocieplania na sucho (saiding) i mokro (tynki mineralne i żywiczne) a także stropów od części spodniej
 • Termoizolacja wieńców ściennych wykonana w formie szalunku traconego pod tynk
 • Termoizolacja w płytach warstwowych prefabrykowanych
 • Termoizolacja zewnętrzna metodą „lekko mokrą” (BSO)
 • Termoizolacja zewnętrzna metodą „lekką suchą”
 • Termoizolacja na powierzchni ściany szkieletowej
 • Wypełnianie szczelin dylatacyjnych
 • Izolacja w szczelinie zamkniętych ścian trójwarstwowych
 • Izolacja wieńców, nadproży i innych mostków termicznych
 • Ocieplanie loggi balkonowych
 • Ocieplanie ościeży i nadproży okiennych

Zalety

 • niskie wchłanianie wilgoci
 • otwartość na dyfuzję
 • trwałość, stabilność wymiarowa
 • wysoka ekoefektywność – produkt przyjazny dla środowiska
 • odporność na rozkład, starzenie
 • niewielka masa zapewniająca łatwość obsługi
 • szybkość, bezpyłowość układania
 • brak szkodliwego oddziaływania na skórę

Porady

Jego wytwarzanie przebiega podobnie jak w przypadku styropianu białego. Gotowe grafitowe granulki należy spienić, uformować a następnie pociąć. Ma on zdecydowanie lepsze właściwości niż ten w wersji białej. Dzięki swojej ciemnej barwie doskonale odbija promieniowanie cieplne. Dzięki temu ten rodzaj styropianu jest o około 25% cieplejszy niż biały. Pozwala to także na zastosowanie jego cieńszej warstwy, co z kolei przekłada się na oszczędność odpadów, długości kołków i mniejszą płytkością ościeży (węgarków). Ma to ogromne znaczenie w przypadku dużych grubości. Użycie produktu w wersji grafitowej pozwala na osiągnięcie tych samych efektów, co w przypadku 20cm produktu w wersji białej. Stosowanie tego pierwszego może jednak przynosić pewne trudności, dlatego należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ze względu na czarny kolor powierzchnia nagrzewa się wyjątkowo szybko (zarówno promieniami słonecznymi, jak i promieniowaniem rozproszonym). Produkt posiada doskonałe właściwości izolacyjne, dlatego może dojść do wysokiej (nawet kilkudziesięciostopniowej) różnicy temperatur pomiędzy warstwą zewnętrzną, a wewnętrzną. Ze względu na to płyta wygina się jak banan. Duża siła naprężeń sprawia, że płyty zaczynają odpadać zaledwie po kilku godzinach. Troska o to, aby tak się nie stało, leży po stronie wykonawcy. Powinien on zabezpieczyć ściany w taki sposób, aby uniemożliwić promieniom słonecznym padanie na świeżo wyklejoną ścianę. W miarę możliwości prac powinno się dokonywać na rusztowaniach zabezpieczonych siatkami, plandekami w dni, kiedy temperatura nie przekracza 25 stopni i nie występuje duże nasłonecznienie. Podczas prac w lecie najlepiej jest zacząć je na ścianach zachodnich a późnym popołudniem przejść do ścian wschodnich. Niska przyczepność do zapraw klejowych powoduje, że należy zmatowić powierzchnię materiału za pomocą papieru ściernego, pacą albo szczotką drucianą. Do jego przyklejania powinno się stosować wyłącznie klej elastyczny (stosowany na siatkę) bądź uniwersalny.

Lambdapor

Jest to surowiec stosowany do wytwarzania styropianu grafitowego. To innowacyjna technika izolacyjna, która pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu i zwiększenie jego wartości rynkowej przy jednoczesnej ochronie środowiska. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie wysokiej efektywności w zakresie zmniejszenia użycia energii w każdym domu.

Innowacja

W ściankach z powietrzem komórek styropianowych EPS znajdują się cząsteczki grafitu, które mają zdolność do promieniowania podczerwonego. Dzięki temu Lambdapor jest w stanie usunąć z pomieszczeń wilgoć i ochronić wnętrze przed zewnętrznymi czynnikami – chłodem i upałem.

Izolacja skuteczniejsza o 25%

Dzięki temu rozwiązaniu poliester spieniony EPS zyskuje wydajność większą o 25%. Pozwala na to specjalny filtr blokujący promieniowanie podczerwone. Oznacza to w praktyce, że materiał izolacyjny potrzebuje mniej miejsca, a jednocześnie zachowuje swoje parametry termoizolacyjne. Ta sama grubość warstwy izolacyjnej pozwala zmniejszyć zużycie energii. Jego zastosowanie w umiarkowanej ilości umożliwia osiągnięcie standardu domu pasywnego. Lambdapor przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacji i zapewnia komfort użytkowania. Ocieplone ściany zachowują odpowiednią temperaturę, zapobiegają pojawianiu się przeciągów i powstawania szkodliwej pleśni.